Bygg din egen klatregym hjemme – slik gjør du det!
Tekst og bilder: Steinar Grynning
Du kan ganske enkelt bygge deg en treningsvegg hjemme. Det kan for eksempel gjøres slik:

1. Et tørkeloft kan lett bli et klatreloft
Er man heldig har man kanskje en kjeller, en garasje eller, som i mitt vårt tilfelle, et loft stående tilgjengelig. Veien fra et tørkeloft til en fullverdig klatrevegg var slettes ikke lang. Tanken hadde ligget der lenge: det er plass til en vegg på loftet! Nå var muligheten her og tanken ble virkelighet. Og tidligere besøk med målebåndet hadde indikert at en ca 2,5 x 3,5 meter stor vegg var mulig å realisere. Ved å vekke til de gamle trigonometrikunstene fra videregående estimerte jeg meg frem til at hellinga på taket var sånn ca 43 grader. Perfekt! Litt googling førte meg til Moon Climbing sine nettsider og en ganske enkel manual for bygging av vegg. Anbefaler potensielle veggbyggere å ta en titt der!

2. Få tak i materialer og ta saga og skrutrekkeren fatt
Det var visst ikke alle som har 18mm finér på lager, men det ordna seg med et besøk til Nilsson trelast på Lade. Alle har sikkert ei lokal sjappe som i det minste kan bestille opp dette. Kombinert med noen meter 2x4" (25 for å være nøyaktig), et arsenal av skruer og noen stålvinkler var vi klare til å sette i gang. Vi kunne riktignok bruke de eksisterende takbjelkene så kanskje må man påregne litt mer i noen tilfeller for å få på plass en solid ramme.


Vi gjorde materialshoppinga unna en onsdag ettermiddag. Deretter brukte vi et par ettermiddager og en halv lørdag på å bygge veggen og skru opp takene. Litt styr med borring av hull til klomuttere, men å legge finerplatene oppå hverandre og borre 3-i-1 var en god strategi. Det tyngste var egentlig å drasse finerplatene opp fem etasjer i et akkurat(!) stort nok trappeløp.

Klomuttere og klatretak bestilte vi under kyndig veiledning fra VPG, i. I tillegg til å supplerte vi med noe gammelt og noe sjølmekk.
3. Bli sterk
Da er det bare å sette i gang og bli sterk! Og et siste tips kan jo være å utvise litt moderasjon sånn i startfasen. For hyppige økter kan fort føre til knirk i kroppen. Spesielt når man nærmer seg 40. Men alt i alt ser jeg slettes ikke så mørkt på klatreformen nå som jeg gjorde for bare ei lita uke siden!
Lykke til med bygginga!
